„Informujemy szanownych klientów, że Zarząd ZSM „URSUS” Sp. z o.o. podjął decyzję o rozpoczęciu sprzedaży wyprodukowanych przez siebie części zamiennych pod własną marką”

 

Informacje bieżące


Oświadczenie

     Szanowni Klienci!
W związku z częstymi pytaniami pojawiającymi się na forach internetowych oraz zadawanych bezpośrednio i pośrednio pracownikom ZSM Ursus Sp. z o.o. dotyczących oryginalnych części i znaków towarowych Ursus, Zarząd ZSM Ursus Sp. z o.o. wyjaśnia:
ZSM Ursus Sp. z o.o. oznaczał wykonane przez Spółkę  wyroby znakiem towarowym Ursus (tzw. niedźwiadek) tylko do czasu trwania umowy licencyjnej, którą podpisał w 2002 roku. Części oznaczane były również własnym znakiem firmowym ZSM Ursus tzw. „słoneczkiem”. Od chwili rozwiązania umowy licencyjnej wyroby nasze, sprzedawane w nowym opakowaniu, sygnowane są tylko „słoneczkiem”.
Zapewniamy Szanownych Odbiorców naszych wyrobów, że pomimo braku oznaczenia na opakowaniu „niedźwiadkiem” w nowym opakowaniu znajdują się  te same części.  Części te są w dalszym ciągu wykonywane według oryginalnej dokumentacji technicznej, do stosowania której ZSM „Ursus” w Chełmnie posiada prawo. Nie zmienił się również proces technologiczny wykonania części, który jest niezmienny od czasu dostaw tych części na pierwszy montaż do Zakładów Przemysłu Ciągnikowego Ursus w Warszawie.  Z tych właśnie powodów nasze części oznaczać będziemy jako Oryginalne Części Zamienne.  
Posługiwanie się przez inny podmiot znakami towarowymi  Ursus nie zmienia w żadnym razie faktu, że ZSM „Ursus” Sp. z o.o. w Chełmnie była i jest producentem  ORYGINALNYCH CZĘŚCI ZAMIENNYCH DO CIĄGNIKÓW URSUS.

Umowa współpracy

Informujemy, że ZSM  „URSUS” Sp. z o.o. zawarła umowę o współpracy ze Spółką Pracowników ZSM „URSUS”. Na mocy tej umowy Spółka Pracowników będzie zajmować się sprzedażą części zamiennych, znajdujących się w ofercie ZSM „URSUS”. Spółka Pracowników stosować będzie obowiązujące w ZSM "URSUS" ceny, zasady sprzedaży oraz system upustów.

Możliwości

 

Usługi produkcyjne:

     Wykorzystując szerokie możliwości produkcyjne w naszym zakładzie produkujemy dla krajowych i zagranicznych klientów wyroby metalowe wg rysunku lub wzorca.

     Własne biuro technologiczno-konstrukcyjne oraz uniwersalny park maszynowy umożliwiają realizację różnorodnego asortymentu części i podzespołów w seriach małej oraz średniej wielkości jak również usług w zakresie regeneracji.

     Poniżej przedstawiamy procesy technologiczne, które możemy zrealizować w naszym zakładzie. Bliższych informacji udziela Dział Marketingu, do którego prosimy również skierować zapytania ofertowe (marketing@zsmursus.pl)

     Zapewniamy szybkie rozpatrywanie zapytania ofertowego oraz korzystne warunki współpracy!

Możliwości produkcyjne:

Rodzaj maszyny
Wielkości charakterystyczne
OBRÓBKA SKRAWANIEM
- tokarki uniwersalne
max fi 500 mm x max dł. 1000 mm
- tokarki rewolwerowe
max fi 500 mm x max dł. 300 mm
- tokarki kopiarki
max fi 200 mm x max dł. 800 mm
- 6-cio wrzecionowe półautomaty
  tokarskie uchwytowe
max fi 190 mm x max dł. 175 mm
- tokarki do toczenia
  gładkościowego
max fi 350 mm x max dł. 200 mm
- frezarki poziome i pionowe
wymiary stołu 400 x 1600 mm
- frezarka obwiedniowa
max moduł 4
max fi 120 mm x max dł. 137 mm
- frezarki do wpustów
max szer. wpustu 40 mm
OBRÓBKA GWINTÓW
- frezarki do gwintów
max fi 100 mm x max dł. 75 mm
- walcarki do gwintów
max fi 70 mm x max dł. 125 mm
- gwinciarki
max fi gwintu M27
- tokarki 2-osiowe
max fi 500 mm x max dł. 1000 mm
- tokarka karuzelowa
max fi 800 mm x max dł. 200 mm
- centra obróbcze 3-osiowe
  pionowe
przesuw X, Y, Z 1040; 600; 500
- centra obróbcze 4-osiowe
  poziome
przesuw X, Y, Z 1000; 900; 1000 oś B - stół obrotowy ciągły z paletą 630 x 630
- przeciągarki poziome
max siła pociągowa 20 T
- szlifierki kłowe do wałków
max fi 200 mm x max dł. 700 mm
- szlifierki do szlifowania
  kształtowego
max fi 152 mm x max dł. 500 mm
- szlifierki do otworów
max fi 100 mm x max dł. 250 mm
- szlifierki do wałków bezkłowe
max fi szlif. 75 mm
- szlifierki do płaszczyzn
  czołowe karuzelowe
fi stołu 1000 mm
- szlifierki do wielowypustów
  (wielowypusty prostokštne)
max fi części 125 mm
- dłutownica obwiedniowa
  Fellowsa
max moduł x fi 8 x 500 mm
- piły taśmowe
max fi ciętego mat. 230 mm
OBRÓBKA BEZWIÓROWA
- prasy mimośrodowe
max nacisk w T 12 ÷ 400
- prasy dokładnego wykrawania
max nacisk w T 63 ÷ 250
- prasy hydrauliczne
max nacisk w T 25 ÷ 400
- niciarki
max fi nita 5 mm
- zgrzewarki oporowe
max moc 160 kW
- przetwornice spawalnicze
max prąd znamionowy 300 A
- półautomaty spawalnicze
  (w osłonie CO2)
max prąd znamionowy 400 A
- nożyce gilotynowe
max gr. 13 mm x max dł. 3000 mm
OBRÓBKA CHEMICZNA
- wanny galwaniczne
powierzchnia wanny 600x600 mm

I. Możliwości technologiczne

     Spółka posiada pełną samodzielność w projektowaniu procesów technologicznych, oprzyrządowania specjalnego, narzędzi i sprawdzianów specjalnych, samodzielnie wykonuje je i sprawuje nadzór nad ich eksploatacją.
Projektowanie odbywa się przy wspomaganiu komputerowym, przy zastosowaniu programu projektowania przestrzennego SOLID EDGE firmy UNIGRAPHICS oraz programu wspomagającego programowanie obrabiarek CNC EdgeCAM.
     Procesy produkcyjne obejmują: obróbkę skrawaniem, obróbkę plastyczną, obróbkę chemiczną i montaż.
- obróbka skrawaniem ze znaczną przewagą prac tokarskich, frezarskich, wiertarskich i szlifierskich części typu tarcza o maksymalnej średnicy 800 mm, korpus, tuleja, wałek o max wymiarze gabarytowym do 400 mm.
- obróbka plastyczna obejmuje cięcie blach, wykrawanie i tłoczenie (od 12 do 400 T nacisku) oraz dokładne wykrawanie (max nacisk 250 T)
- obróbka chemiczna obejmuje proces fosforanowania i trawienia
- montaż podzespołów i zespołów, wyważanie dynamiczne.

II. Park maszynowy

1. Do obróbki skrawaniem - centra obróbcze, tokarki, frezarki, wiertarki, szlifierki i piła taśmowa - w tym obrabiarki uniwersalne i sterowane numerycznie, automaty tokarskie jednowrzecionowe uchwytowe oraz obrabiarki specjalne i zadaniowe.
2. Do obróbki plastycznej - prasy mimośrodowe o naciskach od 12 do 400 ton oraz prasa dokładnego wykrawania o nacisku 250 T i prasa automatyczna z dolnym napędem o nacisku 63 T. Do cięcia blach nożyce gilotynowe hydrauliczne.
3. Do montażu - prasy hydrauliczne o małych naciskach, wyważarki dynamiczne, niciarki oraz stanowiska specjalne.

III. Oprzyrządowanie

     Stosowane są uchwyty obróbkowe, uniwersalne i specjalne, narzędzia handlowe - głównie składane i specjalne, narzędzia pomiarowe oraz sprawdziany uniwersalne i specjalne. Oprzyrządowanie specjalne jest projektowane przy wspomaganiu komputerowym - program przestrzenny SOLID EDGE firmy UNIGRAPHICS, a wykonywane jest przez spółkę we własnym zakresie.